Επισκεφθείτε τον νέο μας ιστότοπο!

lyk-rafin.att.sch.gr

ΑΠΟΦΟΙΤΗΣΗΣ Γ ΛΥΚΕΙΟΥ 2023

Σας προσκαλούμε στην τελετή αποφοίτησης των μαθητών και μαθητριών της Γ’ τάξης του 1ου ΓΕΛ ΡΑΦΗΝΑΣ, η οποία θα πραγματοποιηθεί τη Τρίτη 27 Ιουνίου 2023 και ώρα 20:30 στην αυλή του Σχολείου.

Σχολικός Κανονισμός 2022-23

ΩΡΑΡΙΟ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ (Πατήστε εδώ)

sigxaritiria

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΜΑΣ:

ΑΠΟΣΤΟΛΟΠΟΥΛΟ ΟΡΦΕΑ & ΚΟΥΤΛΗ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟ (Β Λυκείου)

Για την διάκριση τους στο 2ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Ανοιχτών Τεχνολογιώνπου πραγματοποιήθηκε τη Σχολική Χρονιά 2019-2020.

Τα έργα των ομάδων που διακρίθηκαν, ξεχώρισαν για την σύλληψη της ιδέας και την υλοποίησή της, για τις αναλυτικές οδηγίες κατασκευής, χρήσης και διδασκαλίας ώστε να μπορούν να είναι επαναχρησιμοποιήσιμα και από άλλα σχολεία.

Iδιαιτέρως να αναγνωρίσει τη δημιουργικότητά τους, αλλά και την συμβολή τους στο να δημιουργηθεί μια ευρύτερη ανοιχτή κοινότητα με πρωταρχικό μέλημα την ελεύθερη πρόσβαση στη γνώση.

Στο https://openedtech.ellak.gr μπορείτε να δείτε όλες τις ιδέες που υλοποίησαν οι μαθητές και διαθέτουν με ελεύθερες άδειες χρήσης ώστε να χρησιμοποιούνται ως εκπαιδευτικό υλικό από όλα τα σχολεία.

Στο πλαίσιο της ολοκλήρωσης του 2ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού Ανοιχτών Τεχνολογιών στην Εκπαίδευση και της ανακοίνωσης των διακριθέντων ομαδων στο Διαγωνισμό, οργανώνουμε μια διαδικτυακή παρουσίαση των έργων το Σαββατο 21/11 στις 15:00 στο πλαίσιο της FOSSCOMM,

title1           ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΜΑΣ

Για την συμμετοχή τους στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus με τίτλο "Daylighting Rivers" και την απονομή του 2ου ΒΡΑΒΕΙΟΥ για την δημιουργία ηλεκτρονικού παιχνιδιού, όπου συμμετείχαν σχολεία από την ΙΤΑΛΙΑ, ΤΟΥΡΚΙΑ και ΙΣΠΑΝΙΑ.

1. ΔΗΜΗΤΡΗ ΒΕΡΒΕΡΗ (Γ1)             2. ΜΥΡΣΙΝΗ- ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΒΕΡΒΕΡΗ (Β1)
3. ΡΑΦΑΕΛΛΑ ΒΛΑΧΟΥ (Γ1) 4. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΒΛΑΜΗΣ (Γ1)
5. ΣΩΤΗΡΗΣ ΓΙΑΝΝΕΛΗΣ (Γ1) 6. ΤΣΑΝΤΙΠ ΚΑΟΥΡ (Γ2)
7. ΝΤΑΡΛΙΝ ΚΑΟΥΡ (Γ2)                  8 ΜΑΡΙΑΝΝΑ ΛΑΖΑΡΗ (Γ2)
9. ΓΕΩΡΓΙΑ ΜΑΥΡΟΥΔΗ (Γ3) 10. ΛΑΜΠΡΙΝΗ ΜΑΥΡΟΥΔΗ (Γ3)

Επίσης συγχαρητηρία στον Κο ΛΑΖΑΡΗ ΑΝΤΩΝΗ και στους εκπαιδευτικούς που συμμετείχαν
στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα και οδήγησαν τους μαθητές σε αυτή την επιτυχία.

Το υλικό που παρουσιάστηκε μπορείτε να το δείτε στους παρακάτω συνδέσμους:
Summary Report(Πατήστε εδώ) Poem (Πατήστε εδώ)
Design Project outline (Πατήστε εδώ) Play game (Πατήστε εδώ)
___________________________________________________________
 Δρομολόγια λεωφορείων

Ανακοινώνονται τα 4 δρομολόγια για τους μαθητές του σχολείου.

1. Νταού - Καλλιτεχνούπολη - Ραφήνα (μέσω οδού Καλλιτεχνών) - Βαλήλης τηλ. 2106025581

2. Διαστ. Αγ. Γεωργίου/Αρίωνος - Αγ. Τριάδα - Ραφήνα (μέσω οδού Τ. Κέννεντυ) - Βαλήλης τηλ. 2106025581

3. Κέντρο Υγείας - Διασταύρωση ΚΕΠ - Ραφήνα - Βαλήλης τηλ. 2106025581 και

4. Αγ. Ιωάννης (Ν. Βουτζάς) - Κυκλικός κόμβος οδού Δημοκρατίας (παραπλεύρως παλιάς ΔΕΗ) - Εθν. Αντιστάσεως - Ραφήνα - Dreams Give Wings Travel, Timothy's Family, τηλ. 22940 97576, 22940 92576

*Το πρωινό δρομολόγιο (2) ξεκινά 07:30 από την διασταύρωση Αγ. Γεωργίου/Αρίωνος
____________________________________________________________

Εγγραφές

Προετοιμασία για την έναρξη εγγραφών για το Σχ. Έτος 2023

• Ενημερωτικό για τους γονείς- κηδεμόνες (Πατήστε εδώ)
  • Υπεύθυνη Δήλωση Κηδεμόνα Υπεύθυνη Δήλωση Α- Ο Γονέας που θα υποβάλλει την ηλεκτρονική αίτηση (Πατήστε εδώ
  • Υπεύθυνη Δήλωση Γονέα Υπεύθυνη Δήλωση B- Ο έτερος κηδεμόνας (Πατήστε εδώ)
Οι Υπεύθυνες Δηλώσεις θα πρέπει να συμπληρωθούν και από τους δύο γονείς/κηδεμόνες, εφόσον υπάρχουν, και εν συνεχεία και οι δύο Υ.Δ. να επιστραφούν στη σχολική μονάδα έως τις 15-05-2023, είτε με γνήσιο υπογραφής είτε μέσω gov.gr.
 ____________________________________

Για την εγγραφή μαθητή/τριας σε Γενικό Λύκειο (τον Σεπτέμβριο) οι ενδιαφερόμενοι καλούνται, προκειμένου να ολοκληρώσουν την εγγραφή τους, να υποβάλλουν τα παρακάτω δικαιολογητικά:
1. Έντυπο της Αίτησης εγγραφής
2. Εκτύπωση της Ηλεκτρονικής Δήλωσης Προτίμησης
3. Υπεύθυνη Δήλωση του ν. 1599/ 1986(Α' 75), του κηδεμόνα του/της μαθητή/τριας  ή του/της ιδίου/ιας αν είναι ενήλικός/η στην οποία δηλώνονται (Πατήστε εδώ)
4. Φωτοαντίγραφο δελτίου αστυνομικής ταυτότητας μαθητή/τριας ή Πιστοποιητικό του Δήμου/ Δημοτικής Ενότητας στα Μητρώα του οποίου είναι εγγεγραμμένος ο/η μαθητής/τριας εφόσον δεν έχει δελτίοαστυνομικής ταυτότητας.

5.Ατομικό Δελτίο Υγείας για την Α Λυκείου Μαθητή/τριας (Πατήστε εδώ)

6. Απολυτήριο Γυμνασίου , εφόσον δεν έχει διαβιβαστεί υπεσιακά, ή άλλος ισότιμος τίτλος

7. Δήλωση μετακίνησης σε περιπάτους με πουλμαν (Πατήστε εδώ)

____________________________________________________________________________________________________________________________